Llokuma me shmand

Perberesit:
1 jogurt i vogel,
1 shmand i vogel,
3 veze (po te jene te fshatit edhe me mire),
1 pluhur per pjekje,
3 luge te vogla te qajit kripe,
dhe miell.

Pergatitja:
I hedhim te gjithe perberesit ne nje ene dhe i perziejme deri sa te formohet nje brum i bute, pastaj e leme brumin te vi per 30 ose 40 minuta, e marim brumin e hapim ne forme rrethi dhe fillojme e presim ne copa te vogla. Nderkohe marrim nje tigan te madh i hedhim vaj dhe e veme te nxehet ne tepmerature te lart, kur ti hedhim llokumat per ti pjekur e ulim temperaturen pak, ju befte mire!
Kërko receta