Llokuma me Schmand

Perberesit:
1 jogurt i vogel,
1 shmand i vogel,
3 veze (po te jene te fshatit edhe me mire),
1 pluhur per pjekje,
3 luge te vogla te qajit kripe,
dhe miell.

Pergatitja:
I hedhim te gjithe perberesit ne nje ene dhe i perziejme deri sa te formohet nje brum i bute, pastaj e leme brumin te vij per 30 ose 40 minuta.
E marrim brumin e hapim ne forme rrethi dhe fillojme e presim ne copa te vogla.
Nderkohe marrim nje tigan te madh, i hedhim vaj dhe e veme te nxehet ne tepmerature te lart, kur ti hedhim llokumat per ti pjekur e ulim temperaturen pak.
Ju befte mire!
Kërko receta
Komente