Sarme

Perberesit:
1 kg mish i bluar,
2 qepe te medhaja,
2-3 thelba hudre,
100 gr oriz,
400 gr domate puro,
Kripe, veget, biber te zi, pak biber te kuq.

Pergatitja:
Fergojme qepen dhe mishin, siper ju hedhim melmesat.
Ziejme orizin pak dhe e bashkojme me mishin e ferguar.
Fillojme ti mbeshtjellim sarmet dhe ti vendosim ne tave. Siper i qesim folie alumini dhe i fusim ne furre afer 1 ore ne temp. 200 grade.
Pastaj e largojme folien dhe i lyjme me veze, i leme edhe 10 minuta ne furre qe te marrin ngjyre.
Ju befshin mire!
Kërko receta
Komente