Speca të Mbushur me Lakra dhe Karrota

Pergatitja:
I pastrojme specat nga farat, i prejme lakrat si ne foto, i prejme disa thelba hudre, grijme ne rende disa karrota dhe keto te gjitha i bejme bashke.
Pastaj i hedhim kripen sipas shijes tuaj qe i deshironi te jene te njelmet.
Te gjithe keta perberese i perziejme mire dhe i leme per 1-2 ore qe perberesit te marrin kripen.
Tani fillojme qe ti mbushim specat dhe ti rendisim ne enen ku do ti leme specat te vijne.
E mbushim enen plot me speca dhe e mbyllim enen.
Ketij lloji te turshive nuk ju qitet uje me kripe (presoll)  sepse keta leshojne ujin e vet.
Sipas deshires siper specave mund te hidhni edhe magdanoz.
Kërko receta
Komente