Tiramisu

Perberesit:
200 gr mascarpone,
200 plazma keksa (biskota),
3 veze,
1 dl sheqer (1 gote e cajit),
1 dl kakao.

Pergatitja:
Tundim te bardhat e vezeve derisa te behet nje mase e fort, pastaj tundim te verdhat e vezeve me 1 dl sheqer, ia shtojme mascarponen dhe i perziejme mire. Pastaj ia shtojme te bardhat e vezeve, e perziejme prape.
Hedhim 2 luge nescafe me 2 dl uje te vluar dhe i ulim keksat 30 sekonda ne kafe qe te zbuten pak.
Pastaj marrim gota apo keso lloj te pjatave dhe fillojme me vendosjen e keksave.
Qesim 2 keksa dhe 3 luge nga masa e mascarpones dhe e pluhrosim me pak kakao, prape 2 keksa prape masen e bardhe me mascarpone dhe ne fund i pluhrosim me kakao.
(2 renda keksa, 2 renda mascarpone dhe pluhrosje me kakao nje here).
Ju beft mire!
Kërko receta
Komente